Refleksologia Rąk

Ręce – tak wiele mówią o człowieku; jego charakterze, upodobaniach, wykonywanej pracy czy aktywności. Widać na nich również stan zdrowia człowieka. Ludzkie ręce fascynowały mnie już od wczesnego dzieciństwa, w sposób szczególny przykuwały moją uwagę.

Później, kiedy zaczęłam zajmować się rzeźbą, rysunkiem i malarstwem – jeszcze uważniej studiowałam ich wygląd i ekspresję. Każde inne, każde wyjątkowe. Niezwykłe w swej budowie i funkcjach.

Ręce – zawsze na wierzchu, zawsze dostępne i zawsze w zasięgu.

Każdy mikrosystem ciała to wrota do mózgu. Terapia każdego systemu zachęca ciało do uruchomienia wewnętrznych procesów regulacji i regeneracji. Każdy mikrosystem ciała to jego inna część, uruchamiająca inne “ścieżki” nerwowe, angażująca inne części ciała, pełniące różne funkcje. A ręce tutaj mają szczególne znaczenie. Zajmują bowiem drugie co do wielkości, po twarzy, obszary ruchowe i czuciowe na powierzchni kory mózgowej (somatotopie Penfielda). To wskazuje na niesamowity potencjał rąk – poznawczy dla mózgu, a także terapeutyczny dla ciała – potencjał często niedoceniany.

Opuszki naszych palców są czułe i wrażliwe. Odbierają najdelikatniejsze bodźce i bardzo dokładnie czują kształty, wielkości i struktury tego, co dotykają. Ręce inicjują rozwój kory mózgowej. Dzieje się tak podczas dotykania i poruszania oraz każdej innej czynności rąk. Ręka to mikrociało, mikrokosmos, który jest w stałej łączności z mózgiem. Ma nawet świadomość bycia flarą sygnalizacyjną dla mózgu, wywołującą konieczność podjęcia akcji przez mózg, także tych na rzecz zdrowia.

Na rękach znajdują się pomniejszone nerwowe mapy ciała. Są tam mini-narządy, części ciała i funkcje fizjologiczne. Specyficzna, bo energiczna i głęboka stymulacja tych map wywołuje pozytywne zmiany zdrowotne w całym organizmie.

Refleksologia rąk daje inne odczucia niż terapia innych mikrosystemów, przynosi inne efekty, toruje inne ścieżki nerwowe i przyczynia się do rozrostu sieci neuronalnych, co jest niezbędne do szybkiej adaptacji układu nerwowego do stresorów i stresu. Wynika z tego zdrowie, równowaga, rozluźnienie i przestrzeń w ciele.

Terapia ta jest bezpieczna, ma niewiele przeciwwskazań, jest naturalna, bo wykorzystuje nasze własne, wewnętrzne, wrodzone zasoby zdrowia. Jest ekologiczna, bo jej efekty szybko zauważy nasze otoczenie i będzie z tego wyłącznie korzystać. Sam zabieg daje poczucie bezpieczeństwa, przynosi dobry nastrój i przypomina ciału o jego wewnętrznej mądrości, o tym, żeby uruchomiło zasoby regulacji i regeneracji.

Refleksologia rąk działa lokalnie na ręce oraz regeneracyjnie na całe ciało. Jest doskonała w rehabilitacji takich schorzeń, jak zespół tunelu nadgarstka, łokieć tenisisty i dolegliwości golfisty. Działa też doskonale przy schorzeniach reumatycznych, zwyrodnieniowych, kontuzjach, zaburzeniach czucia lokalnego. Przynosi korzyści miejscowe w postaci usprawniania aparatu ręki – skorzystają z niej osoby wykonujące precyzyjne ruchy rękami i palcami: muzycy, chirurdzy, dentyści, implantolodzy, sportowcy, rzeźbiarze, terapeuci manualni.

Nie jest inwazyjna ani bolesna, dlatego fantastycznie nadaje się dla dzieci od pierwszego dnia życia. Także dla dzieci, które właśnie rozpoczynają edukację w szkole i muszą przyzwyczaić ręce do czynności pisania. Lubią ją osoby starsze i cierpiące z powodu wysokiej wrażliwości na ból. Jest niezbędna, jeśli chcemy dbać o kondycję rąk.

Jako terapia odruchowa – refleksologia rąk – wpływa na całe ciało, równoważy je, usprawnia, biologicznie regeneruje, tonizuje układ nerwowy, poprawia funkcje narządów wewnętrznych, przepływ płynów ustrojowych, koi emocje i umysł. Redukuje ból (głowy, pleców) i ułatwia zasypianie. To skuteczna, naturalna i bezpieczna forma pracy ze stresem, która go redukuje i ogranicza jego konsekwencje. Uspokaja ciało i relaksuje umysł, obniża poziom napięcia fizycznego i emocjonalnego.

Refleksologia rąk wpływa na:

  1. Ciało psychiczne (umysł, emocje) – samopoczucie własne i reakcje na stres oraz interakcje z innymi ludźmi
  2. Ciało fizyczne – narządy i układy
  3. Ciało energetyczne – każda komórka w organizmie ma swój potencjał energetyczny/ładunek

Efekty refleksologii rąk:

  • daje poczucie komfortu emocjonalnego i spokoju wewnętrznego od pierwszych chwil wykonywania terapii
  • sprzyja uwalnianiu od stresu, natrętnych myśli lub ich gonitwy
  • sprzyja „uwolnieniu” emocjonalnemu po przeżytych urazach psychicznych
  • odpręża fizycznie i psychicznie w inny sposób niż robi to, np. refleksologia twarzy czy masaż ciała
  • inicjuje kontakt/relacje międzyludzkie
  • sprzyja relaksacji mięśni
  • sprzyja równoważeniu pracy narządów wewnętrznych i pobudza je do wydajniejszej pracy
  • poprawia krążenie krwi i limfy (lokalnie i odruchowo na poziomie całego ciała)
  • sprzyja odporności i przejawianiu się mechanizmów samoleczących organizmu
  • działa przeciwbólowo – daje efekt „znieczulenia” zakończeń nerwowych zarówno w rękach, przedramionach czy ramionach jak i na poziomie całego ciała
  • sprzyja detoksykacji organizmu, czyli procesowi pozbywania się produktów przemiany materii i toksyn
  • sprzyja procesom gojenia się po operacjach i urazach

Wskazania do refleksologii rąk:

  • stres, zmęczenie fizyczne i psychiczne, wyczerpanie nerwowe
  • bóle i napięcia rąk, przykurcze, zmęczenie rąk, zespół tunelu nadgarstka, reumatyzm i zmiany reumatoidalne
  • układ pokarmowy: kolki, niestrawność, zaparcia, zespół drażliwych jelit, wzdęcia brzucha
  • układ moczowo-płciowy: zapalenie pęcherza moczowego, nietrzymanie moczu, choroby nerek, cysty, obrzęki
  • układ limfatyczny: aktywacja układu i wzmacnianie jago zasobów
  • układ mięśniowo-szkieletowy: ból, napięcie, ischias, rwa kulszowa, zapalenie korzonków, reumatyzm, artretyzm, sztywność stawów
  • układ nerwowy: niepokój, bezsenność, niemożność wypoczynku, bóle głowy, migreny, neuralgie
  • układ rozrodczy: zespoły napięcia przedmiesiączkowego, nieregularne miesiączkowanie, długie i obfite miesiączki, problemy z płodnością, brak libido
  • układ oddechowy: astma, zapalenie oskrzeli, nadmierne zaśluzowanie, problemy z uszami, nosem i gardłem, krtanią
  • skóra: trądzik, egzema, alergie, łuszczyca

Sesje masażu refleksorycznego rąk mogą być samodzielną terapią albo ich wybrane części mogą stanowić elementy innych terapii. Oczywiście wszystko wedle zasad. Zgodnie z podejściem holistycznym.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*